Byt bildäck själv

Nu ett litet spara pengar tips för er som lämnar in bilen för däckbyte. Gör det själv!
(Läs igenom alla punkter och förstå dem innan du börjar.)
- Parkera bilen på plan fast mark, lägg i en växel och dra åt handbromsen. Detta för att domkraften inte skall välta eller sjunka ner i underlaget, bilar är tunga och inget man vill ha på foten.
- Lossa bultarna, skruva inte loss dem men lossa dem ett kvarts till ett halvt varv så de inte sitter stenhårt när du hissat upp bilen. Fälgkors rekommenderas, gärna med ett metallrör i lämplig längd som förlängning. Bultarna kan sitta riktigt hårt.
- Lägg ut däcken du skall byta till en meter ifrån hjulhusen så du kommer åt dem när du plockat bort det gamla däcket. Bäst däck skall sitta bak och vinterdäck måste ha minst 3mm mönsterdjup.
- Hissa upp bilen med domkraft, se bilens manual för lämpliga lyftpunkter. Skruva bort muttrarna helt och lyft av däcket.
- Smörj bultarna med lite kopparpasta i gängorna innan du monterar däcket igen men låt bli att lägga kopparpasta på andra ställen än bultarna. Att pasta in hela fälgens anläggningsyta minskar friktionen och sliter på bultarna som kan gå av. Montera det nya däcket och skruva i bultarna. Sänk ner bilen och upprepa vid alla hjulen.
- När bilen står med alla fyra på backen skall du dra åt bultarna. Efterdra efter två till tre mils körning.
- TIPS: Om bultarna eller fälgen inte vill lossna kan man använda 5-56. Spraya på baksidan av fälgen, i bulthålen och i centrumhålet. Vänta några timmar och försök igen, ett utmärkt tillfälle att ta sig en fika!
Kom ihåg att det BLIR HALT VARJE VINTER!

Andra tycker…