Studentekonomi – i korthet

Att studenter har dåligt med pengar är ett allmänt vedertaget faktum. Men hur är det egentligen? De studenter jag känner klarar sig utan problem på CSN och lite extrajobb, de bor fint (ur studentperspektiv) med platt-TV och festkassa. Väljer man bort extrajobbet blir det lite tajtare men jag vill ändå hävda att man klarar sig utan problem om man bara har lite framförhållning och inte är med på ALLA festligheter (tro mig, det finns hundratals varje termin!).
Några räkneexempel hämtade från en publikation (reklamblad) från Uppsala Universitet.
Inkomster per månad:
Studiebidrag: 2492kr
Studielån: 4764kr
Bostadsbidrag: 650kr
Summa: 7906kr
Utgifter per månad:
Korridorsrum: 2700kr
Mat hemma: 1200kr
Lunch 3ggr/v: 600kr
Studiematerial: 400kr
Telefon: 300kr
Kläder & Hygien: 1000kr
Summa: 6200kr
Kvar till nöjen: 1700kr
Låter rätt rimligt, men jag har några invändningar.
Först inkomster, bostadsbidraget får man i princip bara om man inte har någon annan inkomst alls. Inget extrajobb eller sommarjobb, enligt de regler jag tagit del av. Sedan får man bara bidrag för 10 månader om man inte läser sommarkurser, vilket vissa gör av taktikskäl.
Utgifterna är inte heller helt riktiga, för 2700kr får man bara beredd på korridor av lägre standard så att säga, i klass med ett riktigt sunkigt vandrarhem. Hyran är oftast 10 månaders, vilket är trevligt. Lunch 3ggr/v för 600kr i månaden blir 50kr per måltid räknat på 600kr/4veckor/3gånger= 50kr/mål. Här ligger maten en tia högre, vilket ger 720kr för att äta ute. Internet och el är inte medräknade alls, ingår i uppsala (tydligen) men annars blir det en eller två hundringar extra.
Vad kan man göra då?

För de som lyckats hitta någon att dela sina nudlar med, det vill säga de som har en partner som bor i samma stad är svaret rätt självklart. Flytta ihop! Antingen ger det en biljett till finare boende, med ett bättre läge och/eller trevligare inredning eller så bor ni kvar i samma område men njuter av en delad och därmed lägre hyra.
Fest, ja det kan låta som att alla studenter är alkolister och festar sönder sina liv men så är inte läget. Däremot är det så att det är en rätt stor utgift bland de som inte är löpande (bostad, mat, internet, telefon). Att unna sin plånbok en vit helg kan vara en väg, att göra tyskland en annan. Att jobba på fester leder till fina tackfester och ja, det är värt det!
Sommarjobb! Har en bekants bror som finansierar 10 månaders studier med 2 månader på ett lager, skift ger fina pengar. Även om inte alla kan få tag på så fina sommarjobb är arbete under sommaren en riktig boost i plånboken, speciellt om lönen utbetalas fördröjt så man hinner börja studera igen innan den ramla in. Extrajobb inom eller utanför campus kan också ge en peng extra.
Planering, att planera och sortera vad som är viktigast både tidsmässigt och pengamässigt kan spara en hel del. Allt från att köpa studiemedel i god tid, till att se till att ha tillräckligt med tid för att slippa omtentor (som tar ännu mer tid när man ska repetera allt igen, samtidigt som nästa kurs håller på för fullt).

Andra tycker…